Psykolog klinik. Nordsjælland. Henrik C. P. Krarup
 
 
HOME/ARTIKLER      ARTIKLER     PSYKOPATI    SPØRGSMÅL   KONTAKTEN   PROFIL  LINK 
 
 
Faktabox
- angsten for ikke at slå til, præstationsangst
- angst for at være dårlig mor
- perfektionisme
- selvværd og omsorgs-genet
- ubevidste angst og skyldfølelse
- vacuum og tvangsneurosen
- samtaleterapi er en løsningsmodel


Artiklen er stillet til rådighed af psykolog Henrik K. Artiklen findes kun på psyke.dk
Redigeret 24.11.2009   


Kvinder siges ifølge undersøgelser at have en lidt højere frekvens af angstfølelse og bekymring end mænd. Årsagerne til denne komplicerede angst kan være mange. Mænd går på ingen måde fri for angst. De kan have andre måder at tackle angst på.

Angst for ikke at slå til. Præstationsangst

Angst kan typisk vise sig ved de sociale og familiære forpligtelser som du er omgivet af. I praksis ses det ofte, at du selv er en del af årsagen til angsten, da du ubevidst selv sætter dig nogle krav, som er svære at nå.

 

Skjuler sig selv.

Det er set, at disse krav fremstår af omgivelserne. f.eks. "Far vil nok synes, at det er en god ide". Man siger at osv.

Præstationsangst
Hvis du ikke kan opfylde disse krav om f.eks. at være en god moder, kan du danne en præstationsangst, hvor du producerer angst for at lide nederlag.

 

Stiller høje krav. Modsat kan du søge en udfordring ved at stille eller opfylde nogle høje krav fra dig selv eller dine omgivelser.

Kissejav.

Du kan betegnes som en fighter - eller en meget aktiv person, som nærmer sig det perfektionistiske. Du vil af al magt søge at opfylde nogle ofte høje og unødvendige krav. Dine omgivelser har det skidt med denne aktivitet, da den er yerliggående. Omgivelserne vil hellere blot have en afslappet mor/partner, selvom der er lidt støv i krogene.   

Perfektionisme.
Det er ikke altid, at man selv er klar over at man lider af perfektionisme, da persfektionisme skjuler angst. Perfektionisen søger igennem handling at sikre sig kontrol.


Ansvar kan give trøst.
En midlertidig lettelse kan du få, hvis du er aktiv og gør noget positivt overfor andre som f.eks. tager ansvaret for et projekt. Du får hermed en ny forpligtigelse, som giver dig nogen kontrol samt en form for aflad for en dårlig samvittighed/skyldfølelse. Det er en skyldfølelse som mange gange er ude af propotion med virkeligheden.

Plejegen.

De forpligtelser som du pådrager dig, f.eks under dække af et plejegen, kan hurtigt overstige dine ressourcer, selvom det styrker din selvtillid en stund. Er frustrationen stor, kan du finde på at powershoppe eller på anden måde trøste dig selv. Nogle trøster sig med alkohol.

 

Men der er altid en skjult fare for, at de virkelige årsager til din situation vil bryde ud, når du mindst regner med det. Jeg taler her om ubehandlede traumer fra fortiden.


Hvad skal jeg da gøre? Et overblik er godt

Du er den eneste, som har ansvaret for dig selv. Hvis du føler, at du kan få det væsentlig bedre, må du tage en beslutning, hvor du sætter dig for at få et kvalificeret overblik over din situation.

Hvad skal jeg bruge af værktøj. Du må søge at finde ud af, hvad du mener der piner dig, hvad du er bange for, siden du flygter og bliver kontrolfreak. Læs litteratur, og få nogle generelle indtryk af nogle problematikker. Ønsker du en pesonlig analyse af hvordan du handler generelt, skal du søge uafhængig professionel ekspertise. Der får du nogle psykiske værktøje, som skulle fungere på dig

Ansvaret er dit helt alene.
psykiske værktøjer anvendt rigtigt, vil gradvis formindske de specifikke problemer du har fundet frem til. Men du skal selv arbejde med det, du kan ikke overlade det til andre. Andre kan hjælpe dig, men du
må være indstillet på at være ansvarlig for dine egne forhold.

Ansvar på prøve.
Denne ansvarlighed skal netop stå på prøve, når du er dig selv og skal tackle problemer. Derfor må du have øvelse i at finde og forvalte dit ansvar.


slut.



home       profil     spørgsmål     


 




 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bb